• cz
  • de

Ztráta kompetencí ČIŽP

Typ: ostatní
V souvislosti se změnou zákona o ochraně přírody a krajiny již ČESKÉ INSPEKCI ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ (ČIŽP) NEBUDOU PŘÍSLUŠET ŽÁDNÉ KONTROLNÍ KOMPETENCE VE VZTAHU K FYZICKÝM OSOBÁM NEPODNIKAJÍCÍM.

Tuto kompetenci budou mít nadále pouze obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady a ostatní orgány ochrany přírody (dle lokality viz tabulka níže). Datum účinnosti této změny je 1. 1. 2024.

Každý se nadále může na ČIŽP obracet ve všech situacích, kdy existuje podezření na poškozování přírody a krajiny. Avšak podněty, u kterých bude zřejmé, že odpovědnou osobou je fyzická osoba nepodnikající, ČIŽP bez dalšího postoupí příslušnému orgánu. Pro rychlejší zásah proto v takových případech doporučujeme po 1. 1. 2024 kontaktovat příslušný orgán ochrany přírody napřímo.

V příloze tohoto e-mailu najdete letáček pro veřejnost, který řeší Ztráty kompetencí České inspekce životního prostředí

Najdete tam vypsané jednotlivé agendy podle zákona č. 114/1992 Sb. a na které orgány se mohou občané obracet se svými podněty.

ZOPK_pro občany.pdf Typ: PDF dokument, Velikost: 84.38 kB

Vytvořeno: 5. 1. 2024