Obsah
Návod na řešení životních situací
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Podání žádosti o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Českému telekomunikačnímu úřadu
3. Pojmenování (název) životní situace
Podání žádosti o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Českému telekomunikačnímu úřadu
4. Základní informace k životní situaci
Předmětem žádosti je poskytnutí informace vztahující se k působnosti Českého telekomunikačního úřadu.
Informací se pro účely zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále též "zákon"), rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního.
Povinnost poskytovat informace se netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
V této věci je oprávněna jednat každá fyzická nebo právnická osoba.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Informace na základě žádosti se poskytuje ve formátech a jazycích dle obsahu žádosti (pokud zákon nestanoví jinak). To neplatí, pokud by to bylo pro povinný subjekt nepřiměřenou zátěží; v tomto případě je informace poskytnuta ve formátu nebo jazyce, ve kterých byla vytvořena.
Základní informace o Českém telekomunikačním úřadu jsou k nahlédnutí u informačního kiosku ve vstupní hale nebo na internetových stránkách Českého telekomunikačního úřadu.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Žádost o poskytnutí informace se podává ústně nebo písemně, a to i prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací.
Není-li žadateli na ústně podanou žádost informace poskytnuta anebo nepovažuje-li žadatel informaci poskytnutou na ústně podanou žádost za dostačující, je třeba podat žádost písemně.
Kontakty pro podání žádosti jsou uvedeny na internetových stránkách Českého telekomunikačního úřadu.
Ze žádosti musí být zřejmé:
komu je určena,
že se žadatel domáhá poskytnutí informace dle zákona,
kdo žádost podává - žadatel uvede jméno, příjmení, datum narození (název, identifikační číslo), adresu místa trvalého pobytu (adresu sídla) nebo, není-li trvale přihlášen k trvalému pobytu, adresu bydliště a adresu pro doručování, liší-li se od adresy místa trvalého pobytu nebo bydliště; adresou pro doručování se rozumí též elektronická adresa.
Bez těchto údajů, nebo není-li elektronická žádost podána na elektronickou adresu povinného subjektu, není žádostí ve smyslu zákona.
8. Na které instituci životní situaci řešit
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Podle obsahu žádosti o sdělení informace se obraťte na centrální evidenci - odbor legislativní a právní.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Žádné doklady nejsou vyžadovány.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Český telekomunikační úřad, pokud se nejedná o zveřejněnou informaci, je oprávněn požadovat úhradu nákladů spojených s mimořádně rozsáhlým vyhledáváním informací, pořízením kopií, opatřením technických nosičů dat a odesláním informací ve výši stanovené "Sazebníkem úhrad nákladů za poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů".
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Český telekomunikační úřad poskytne požadovanou informaci ve lhůtě 15 dnů od přijetí žádosti, příp. v této lhůtě vydá rozhodnutí o odmítnutí žádosti.
Lhůtu pro poskytnutí informace je možno prodloužit ze závažných důvodů (vyhledání a sběr požadovaných informací v jiných úřadovnách, které jsou oddělené od úřadovny vyřizující žádost, vyhledání a sběr objemného množství oddělených a odlišných informací požadovaných v jedné žádosti, konzultace s jiným povinným subjektem, který má závažný zájem na předmětu žádosti), nejvýše však o 10 dnů.
Pokud žádost směřuje k poskytnutí zveřejněné informace, může Český telekomunikační úřad nejpozději do 7 dnů (místo poskytnutí informace) sdělit žadateli údaje umožňující vyhledání a získání zveřejněné informace. Pokud žadatel trvá na přímém poskytnutí zveřejněné informace, Český telekomunikační úřad mu ji poskytne.
V případě, že se požadované informace nevztahují k jeho působnosti, Český telekomunikační úřad žádost odloží a tuto odůvodněnou skutečnost sdělí do 7 dnů ode dne doručení žádosti žadateli.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Žádost lze zaslat na e-mailovou adresu: podatelna@ctu.cz, nebo prostřednictvím Integrovaného systému datových schránek (adresa datové schránky Českého telekomunikačního úřadu: a9qaats).
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti lze podat rozklad ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení. Lhůta pro rozhodnutí o rozkladu je 15 pracovních dnů ode dne doručení rozkladu Českému telekomunikačnímu úřadu.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Sankce nejsou stanoveny.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
28. Popis byl naposledy aktualizován
18.10.2017
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.